GLPI Plugin - Order - en to pl_PL translation catalogue (162 entries)

en: A bill number is mandatory
pl_PL: Numer faktury jest obowiązkowy

en: A reference with the same name still exists
pl_PL: Oznaczenie produktu o podanej nazwie już istnieje

en: Activate suppliers quality satisfaction
pl_PL: Aktywuj jakość dostawców

en: Add billing details to item
pl_PL: Dodaj informacje finansowe do pozycji

en: Add order location to item
pl_PL: Dodaj lokalizację zamówienia do pozycji

en: Add reference
pl_PL: Dodaj oznaczenie

en: An order number is mandatory !
pl_PL: Numer zamówienia jest obowiązkowy!

en: Ask for validation
pl_PL: Poproś o zatwierdzenie

en: Author group
pl_PL: Grupa autora

en: Automatic actions when delivery
pl_PL: Automatyczne działania podczas dostawy

en: Being delivered
pl_PL: W dostawie

en: Being paid
pl_PL: Płacone

en: Bill
pl_PL: Faktura

en: Bill status
pl_PL: Status faktury

en: Bill type
pl_PL: Typ faktury

en: Bills
pl_PL: Faktury

en: Cancel ask for validation
pl_PL: Anuluj prośbę o akceptację

en: Cancel order
pl_PL: Anuluj zamówienie

en: Canceled
pl_PL: Anulowane

en: Cannot create reference without a name
pl_PL: Nie można utworzyć oznaczenia z pustą nazwą

en: Cannot create reference without a type
pl_PL: Nie można utworzyć oznaczenia z pustym typem

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
pl_PL: Kolor, który ma być wyświetlony gdy zamówienie przeterminuje się

en: Comment of validation
pl_PL: Komentarz zatwierdzającego

en: Copy of
pl_PL: Kopia

en: Copy reference
pl_PL: Kopiuj oznaczenie

en: Date of order
pl_PL: Data zamówienia

en: Default VAT
pl_PL: Domyślny VAT

en: Default heading when adding a document to an order
pl_PL: Domyślny nagłówek przy dodawaniu dokument do zamówienia

en: Default inventory number
pl_PL: Domyślny numer inwentarzowy

en: Default name
pl_PL: Domyślna nazwa

en: Default serial number
pl_PL: Domyślny numer seryjny

en: Default state
pl_PL: Domyślny stan

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete item link
pl_PL: Usuń powiązanie do pozycji

en: Delivered
pl_PL: Dostarczone

en: Delivered items
pl_PL: Dostarczone pozycje

en: Delivery
pl_PL: Dostawa

en: Delivery address
pl_PL: Adres dostawy

en: Delivery location
pl_PL: Lokalizacja dostawy

en: Delivery statistics
pl_PL: Statystyki dostawy

en: Delivery status
pl_PL: Status dostawy

en: Designation
pl_PL: Oznaczenia

en: Discount (%)
pl_PL: Rabat (%)

en: Discount rate
pl_PL: Rabat

en: Discounted price tax free
pl_PL: Wysokość rabatu netto

en: Display order's suppliers informations
pl_PL: Pokaż informacje o dostawcy

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć to zamówienie? Proces jest nieodwracalny!

en: Do you really want to edit the order ?
pl_PL: Czy na pewno chce edytować zamówienie?

en: Do you really want to update this item ?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zaktualizować tą pozycję?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
pl_PL: Czy chcesz anulować proces zatwierdzania?

en: Document category
pl_PL: Kategoria dokumentu

en: Draft
pl_PL: Szkic

en: Due date overtaken
pl_PL: Termin wyprzedzenia

en: Edit a validated order
pl_PL: Modyfikuj zatwierdzone zamówienie

en: Edit order
pl_PL: Edytuj zamówienie

en: Editor of validation
pl_PL: Zatwierdzający

en: Enable automatic generation
pl_PL: Włącz automatyczne generowanie

en: Estimated due date
pl_PL: Planowany termin dostawy

en: Generate item
pl_PL: Generuj pozycję

en: Generate order without validation
pl_PL: Generuj zamówienie bez akceptacji

en: Generation
pl_PL: Generowanie

en: Hide inactive budgets
pl_PL: Ukryj niedostępny budżet

en: Invoice address
pl_PL: Dane do faktury

en: Item already linked to another one
pl_PL: Pozycja już połączona z innym

en: Item already taken delivery
pl_PL: Pozycja już odebrana

en: Item delivered
pl_PL: Dostarczone pozycje

en: Item generated by using order
pl_PL: Pozycje generowane za pomocą zamówienia

en: Item linked to order
pl_PL: Pozycja połączona z zamówieniem

en: Item successfully selected
pl_PL: Pozycje pomyślne zaznaczone

en: Item successfully taken delivery
pl_PL: Pozycja pomyślnie odebrana

en: Item unlink form order
pl_PL: Rozłącz pozycję z zamówieniem

en: Late orders
pl_PL: Opóźnione dostawy

en: Late orders total
pl_PL: Zamówienia przeterminowane

en: Link to an existing item
pl_PL: Połącz z istniejącą pozycją

en: Linked orders
pl_PL: Połączone zamówienia

en: List references
pl_PL: Pokaż oznaczenia

en: Manufacturer's product reference
pl_PL: Oznaczenie produktu wg producenta

en: No VAT
pl_PL: bez VAT

en: No associated item
pl_PL: Brak połączonych pozycji

en: No item selected
pl_PL: Nie wybrano żadnego elementu

en: No item to generate
pl_PL: Brak pozycji do wygenerowania

en: No item to take delivery of
pl_PL: Brak pozycji do odbioru

en: No specified status
pl_PL: Nie określono stanu

en: Not enough items to deliver
pl_PL: Brak pozycji do dostawy

en: Not paid
pl_PL: Nie zapłacony

en: Note
pl_PL: Notatka

en: One or several selected rows haven't linked items
pl_PL: Jeden lub więcej zaznaczonych wierszy nie są powiązane z pozycjami

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Order Generation
pl_PL: Generowanie zamówienia

en: Order being delivered state
pl_PL: Stan zamówienia dostarczanego

en: Order canceled
pl_PL: Zamówienie anulowano

en: Order currently edited
pl_PL: Zamówienie aktualne modyfikowane

en: Order delivered state
pl_PL: Stan dostawy zamówienia

en: Order generation in ODT
pl_PL: Generuj zamówienie w ODT

en: Order informations
pl_PL: Informacje o zamówieniu

en: Order is late
pl_PL: Zamówienie jest opóźnione

en: Order is validated
pl_PL: Zamówienie jest akceptowane

en: Order item
pl_PL: Pozycje zamówienia

en: Order lifecycle
pl_PL: Cykl życia zamówienia

en: Order name
pl_PL: Nazwa zamówienia

en: Order number
pl_PL: Numer zamówienia

en: Order paied state
pl_PL: Stan płatności zamówienia

en: Order status
pl_PL: Status zamówienia

en: Order validated
pl_PL: Zamówienie zatwierdzone

en: Order validation
pl_PL: Akceptacja zamówienia

en: Order validation successfully requested
pl_PL: Zamówienie pomyślnie przesłane do akceptacji

en: Orders
pl_PL: Zamówienia

en: Orders management
pl_PL: Zarządzanie zamówieniami

en: Orders total
pl_PL: Zamówień

en: Other type of item
pl_PL: Inny typ elementu

en: Paid
pl_PL: Zapłacony

en: Paid value
pl_PL: Do zapłaty

en: Payment conditions
pl_PL: Rodzaj płatności

en: Payment status
pl_PL: Status płatności

en: Please select a supplier
pl_PL: Proszę wybrać dostawcę

en: Plugin configuration
pl_PL: Konfiguracja wtyczki

en: Plugin installation or upgrade
pl_PL: Instalacja lub aktualizacja wtyczki

en: Postage
pl_PL: Koszty dostawy

en: Price ATI
pl_PL: Wartość brutto

en: Price tax free
pl_PL: Razem netto

en: Price tax free with postage
pl_PL: Razem netto z kosztami dostawy

en: Product reference
pl_PL: Oznaczenie produktu

en: Products references
pl_PL: Oznaczenia produktów

en: Purchase order
pl_PL: Wydruk zamówienia

en: Quantity
pl_PL: Ilość

en: Quote number
pl_PL: Numer zapytania

en: Recipient
pl_PL: Odbiorca

en: Recipient group
pl_PL: Grupa odbiorcy

en: Reference(s) in use
pl_PL: Oznaczenia w użyciu

en: Remove reference
pl_PL: Usuń oznaczenie

en: Request order validation
pl_PL: Zażądaj zatwierdzenia zamówienia

en: Signature of issuing order
pl_PL: Numer zamówienia

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
pl_PL: Niektóre pola nie mogą być modyfikowane bo należą do zamówienia

en: State before validation
pl_PL: Stan przed zatwierdzeniem

en: Sum tax free
pl_PL: Wartość netto

en: Supplier Detail
pl_PL: Szczegóły dostawcy

en: Supplier for the reference
pl_PL: Dostawca dla oznaczenia

en: Supplier quality
pl_PL: Jakość dostawcy

en: Take item delivery
pl_PL: Odbiór dostawy

en: Taken delivery
pl_PL: Dostawa zrealizowana

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
pl_PL: Musisz dodać co najmniej jedną pozycję do zamówienia.

en: The
pl_PL: Ten

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
pl_PL: Wysokość procentowa rabatu musi zawierać się w przedziale od 0 do 100

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
pl_PL: Data zamówienie musi zawierać się pomiędzy datami zaznaczonego budżetu.

en: Unit price
pl_PL: Cena jednostkowa

en: Unit price tax free
pl_PL: Cena jednostkowa netto

en: Unlink
pl_PL: Rozłącz

en: Use this model
pl_PL: Użyj tego modelu

en: Use this sign
pl_PL: Użyj tego znaku

en: Use validation process
pl_PL: Użyj procesu zatwierdzania

en: Validate order
pl_PL: Zatwierdź zamówienie

en: Validated
pl_PL: Zatwierdzone

en: Validated order state
pl_PL: Stan za

en: Validation
pl_PL: Zatwierdzenie

en: Validation canceled successfully
pl_PL: Zatwierdzenie anulowane poprawnie

en: Validation process
pl_PL: Proces zatwiedzania

en: Validation query is now canceled
pl_PL: Prośba o akceptacje została anulowana

en: Waiting for approval
pl_PL: Czeka na zatwierzenie

en: Waiting for delivery
pl_PL: Czeka na dostawę

en: Waiting for validation state
pl_PL: Czekan na zatwierdzenie

en: You cannot remove this status
pl_PL: Nie możesz usunąć tego statusu

en: €
pl_PL: zł
