GLPI Plugin - Order - en to it_IT translation catalogue (192 entries)

en: A bill number is mandatory
it_IT: Un numero di fattura è obbligatorio

en: A reference with the same name still exists
it_IT: Gia esiste un riferimento con lo stesso nome

en: Account Section
it_IT: Riferimento contabile

en: Account section
it_IT: Riferimento contabile

en: Activate suppliers quality satisfaction
it_IT: Attiva il sondaggio sulla qualità dei fornitori

en: Add billing details to item
it_IT: Aggiungere dati di fatturazione alla voce

en: Add order location to item
it_IT: Aggiungi la posizione dell'ordine all'elemento

en: Add reference
it_IT: Aggiungi riferimento

en: Add to the order free items
it_IT: Aggiungi a ordine articoli gratuiti

en: Add to the order from the catalog
it_IT: Aggiungi a ordine dal catalogo

en: Administrative followup quality (contracts, bills, mail, etc.)
it_IT: Qualità monitoraggio amministrativo (contratti, fatture, corrieri...)

en: An account section is mandatory !
it_IT: Un riferimento contabile è obbligatorio!

en: An order number is mandatory !
it_IT: Il numero d'ordine è obbligatorio!

en: Ask for validation
it_IT: Richiesta di verifica

en: Asked
it_IT: Richiesto

en: Author group
it_IT: Gruppo dell'autore

en: Automatic actions when delivery
it_IT: Azioni automatiche alla consegna

en: Average mark up to 5 (X points / 5)
it_IT: Punteggio medio su 5 (X punti / 5)

en: Being delivered
it_IT: In consegna

en: Being paid
it_IT: In corso di pagamento

en: Bill
it_IT: Fattura

en: Bill status
it_IT: Stato Fattura

en: Bill type
it_IT: Tipo di Fattura

en: Bills
it_IT: Fatture

en: Can't create folder
it_IT: Non posso creare la cartella

en: Cancel ask for validation
it_IT: Elimina la richiesta di verifica

en: Cancel order
it_IT: Cancellazione Ordine

en: Canceled
it_IT: Annullato

en: Canceled order state
it_IT: Ordine annullato

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
it_IT: Non posso copiare il file %1$s in %2$s

en: Cannot create reference without a name
it_IT: Non posso creare riferimenti senza Nome

en: Cannot create reference without a type
it_IT: Non posso creare riferimenti senza Tipo

en: Cannot link items not delivered
it_IT: Non posso associare articoli non spediti

en: Cannot link several items to one detail line
it_IT: Non possibile collegare più dettagli articoli in una sola linea

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
it_IT: Colore da mostrare quando la data di scadenza dell'ordine è superata

en: Comment of validation
it_IT: Commento alla verifica

en: Comment on survey
it_IT: Commenti al sondaggio

en: Commercial followup quality, visits, responseness
it_IT: Qualità monitoraggio commerciale, frequenza di visita, reattività

en: Contacts availability
it_IT: Disponibilità degli interlocutori/fornitori

en: Copy of
it_IT: Copia di

en: Copy order documents when a new item is created
it_IT: Copia i documenti dell'ordine alla creazione di un nuovo elemento

en: Copy reference
it_IT: Copia di riferimento

en: Date of order
it_IT: Data dell'ordine

en: Default VAT
it_IT: IVA predefinita

en: Default heading when adding a document to an order
it_IT: Intestazione predefinita quando si aggiunge un documento ad un ordine

en: Default inventory number
it_IT: Numero di inventario predefinito

en: Default name
it_IT: Nome predefinito

en: Default serial number
it_IT: Numero di serie predefinito

en: Default state
it_IT: Stato predefinito

en: Delete
it_IT: Cancellare

en: Delete item link
it_IT: Cancellazione collegamento articolo

en: Delivered
it_IT: Consegnato

en: Delivered items
it_IT: Consegna Articoli

en: Delivery
it_IT: Consegna

en: Delivery address
it_IT: Indirizzo spedizione

en: Delivery location
it_IT: Indirizzo Spedizione

en: Delivery statistics
it_IT: Statistiche spedizione

en: Delivery status
it_IT: Stato spedizione

en: Designation
it_IT: Denominazione

en: Discount (%)
it_IT: Sconto (%)

en: Discount rate
it_IT: Percentuale di sconto

en: Discounted price tax free
it_IT: Importo scontato (IVA esclusa)

en: Display account section on order form
it_IT: Mostra riferimento contabile sull'ordine

en: Display order's suppliers informations
it_IT: Mostra informazioni sugli ordini dei fornitori

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
it_IT: Vuoi cencellare questo ordine? L'operazione è irreversibile!

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
it_IT: Vuoi cancellare questi dettaglii? Gli articoli consegnati non saranno collegati all'ordine!

en: Do you really want to edit the order ?
it_IT: Vuoi modificare l'ordine?

en: Do you really want to update this item ?
it_IT: Vuoi aggiornare questo articolo?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
it_IT: Vuoi cancellare il processo di verifica?

en: Document category
it_IT: Categoria del documento

en: Document category prefix
it_IT: Prefisso di categoria del documento

en: Draft
it_IT: In compilazione

en: Due date overtaken
it_IT: Data di scadenza superata

en: Edit a validated order
it_IT: Modifica Ordine verificato

en: Edit order
it_IT: Modifica Ordine

en: Editor of validation
it_IT: Modifica della verifica

en: Enable automatic generation
it_IT: Abilita le azioni automatiche

en: Estimated due date
it_IT: Data di scadenza prevista

en: Final supplier note
it_IT: Voto globale sul fornitore

en: Generate item
it_IT: Carica in inventario

en: Generate order without validation
it_IT: Genera l'ordine senza la verifica

en: Generation
it_IT: Generazione

en: Global discount to apply to items
it_IT: Sconto applicato

en: Go to configuration page
it_IT: Vai alla pagina di configurazione

en: Hide inactive budgets
it_IT: Nascondi i budget inattivi

en: Invoice address
it_IT: Indirizzo fatturazione

en: Issuer order
it_IT: Emissione Ordine

en: Item already linked to another one
it_IT: Articolo collegato ad altro Ordine

en: Item already taken delivery
it_IT: Articolo GIA ricevuto

en: Item delivered
it_IT: Ricezione Articoli

en: Item generated by using order
it_IT: Articolo generato da ordine

en: Item linked to order
it_IT: Articolo collegato a Ordine

en: Item successfully selected
it_IT: Articolo selezionato

en: Item successfully taken delivery
it_IT: Articolo ricevuto

en: Item unlink form order
it_IT: Articolo scollegato a ordine

en: Late orders
it_IT: Ordini in ritardo

en: Late orders total
it_IT: Ordini tardivi totali

en: Link to an existing item
it_IT: Collegamento a Entità esistente

en: Linked orders
it_IT: Ordini collegati

en: List references
it_IT: Lista dei Riferimenti

en: Manufacturer reference
it_IT: Riferimento del produttore

en: Manufacturer's product reference
it_IT: Riferimento prodotti per Produttore

en: No VAT
it_IT: IVA esclusa

en: No associated item
it_IT: Nessun elemento Associato

en: No item selected
it_IT: Nessun Articolo selezionato

en: No item to generate
it_IT: Nessun Articolo Generato

en: No item to take delivery of
it_IT: Nessun  articolo da prendere in consegna

en: No specified status
it_IT: Nessun status specificato

en: Not enough items to deliver
it_IT: Nessun articolo in consegna

en: Not paid
it_IT: Non pagato

en: One or several selected rows haven't linked items
it_IT: Uno o più righe selezionate non hanno materiali associati

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order Generation
it_IT: Generazione Ordine

en: Order being delivered state
it_IT: Ordine in consegna

en: Order canceled
it_IT: Ordine cancellato

en: Order currently edited
it_IT: Ordine in corso di modifica

en: Order delivered state
it_IT: Ordine consegnato

en: Order generation in ODT
it_IT: Generazione ordine in ODT

en: Order informations
it_IT: Informazioni Ordine

en: Order is late
it_IT: Ordine in ritardo

en: Order is validated
it_IT: Ordine verificato

en: Order item
it_IT: Ordina articolo

en: Order lifecycle
it_IT: Ciclo di vita dell'ordine

en: Order name
it_IT: Ordine

en: Order number
it_IT: Numero d'ordine

en: Order paied state
it_IT: Ordine saldato

en: Order status
it_IT: Stato dell'ordine

en: Order validated
it_IT: Ordine Accettato

en: Order validation
it_IT: Verifica dell'ordine

en: Order validation successfully requested
it_IT: Verifica dell'ordine richiesta con successo

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders management
it_IT: Gestione ordini

en: Orders total
it_IT: Ordini totali

en: Other type of item
it_IT: Tipo altre attrezzature

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid value
it_IT: Valore pagato

en: Payment conditions
it_IT: Condizioni di pagamento

en: Payment status
it_IT: Stato del pagamento

en: Please select a supplier
it_IT: Selezionare Fornitore

en: Plugin configuration
it_IT: Configurazione Plugin

en: Plugin installation or upgrade
it_IT: Installazione o aggiornamento del plugin

en: Postage
it_IT: Spedizione

en: Price ATI
it_IT: Importo totale (IVA + sconto)

en: Price tax free
it_IT: Importo netto (IVA esclusa)

en: Price tax free with postage
it_IT: Importo netto + spedizione

en: Product name
it_IT: Nome prodotto

en: Product reference
it_IT: Riferimento Prodotto

en: Products references
it_IT: Gestione Riferimenti Prodotti

en: Purchase order
it_IT: Ordinazione d'acquisto

en: Quality of supplier intervention
it_IT: Qualità delle prestazioni dei collaboratori dei fornitori

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quote number
it_IT: Numero Interno

en: Recipient group
it_IT: Gruppo del destinatario

en: Reference(s) in use
it_IT: Riferimenti già utilizzati

en: Reliability about annouced delays
it_IT: Affidabilità sulle disponibilità indicate

en: Remove reference
it_IT: Rimuovi riferimento

en: Request order validation
it_IT: Richiesta Accettazione Ordine

en: Set account section as mandatory on order form
it_IT: Imposta riferimento contabile sull'ordine obbligatorio

en: Signature of issuing order
it_IT: Firma emettitore ordine

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
it_IT: Alcuni elementi non possono essere modificati poichè parte di un ordine

en: State before validation
it_IT: Stato prima dell'accettazione

en: Sum tax free
it_IT: Importo totale (IVA esclusa)

en: Supplier Detail
it_IT: Informazioni sul fornitore

en: Supplier for the reference
it_IT: Riferimento del fornitore

en: Supplier quality
it_IT: Qualità Fornitori

en: Take item delivery
it_IT: Articolo preso in consegna

en: Taken delivery
it_IT: Ricevuta

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
it_IT: Grazie per aver aggiunto attrezzature all ordine

en: Thanks to select a model into your preferences
it_IT: Grazie per aver selezionato il modello preferito

en: The
it_IT: il

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
it_IT: La percentuale di sconto deve essere compresa tra 0 e 100

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
it_IT: La data dell'ordine deve essere compresa tra le date inserite per il budget selezionato.

en: Transmit budget change to linked assets
it_IT: Invia la modifica del budget alle risorse collegate

en: Unit price
it_IT: Importo unitario

en: Unit price tax free
it_IT: Prezzo unitario (IVA esclusa)

en: Unlink
it_IT: annulla collegamento

en: Use this model
it_IT: Usa questo modello

en: Use this sign
it_IT: Usa questa firma

en: Use validation process
it_IT: Usa il processo di verifica

en: VAT
it_IT: IVA

en: Validate order
it_IT: Verifica Ordine

en: Validated
it_IT: Approvato

en: Validated order state
it_IT: Ordini approvati

en: Validation
it_IT: Verifica

en: Validation canceled successfully
it_IT: Annullamento verifica effettuato

en: Validation process
it_IT: Processo di verifica

en: Validation query is now canceled
it_IT: Richiesta di verifica cancellata

en: Waiting for approval
it_IT: In approvazione

en: Waiting for delivery
it_IT: In Attesa Spedizione

en: Waiting for validation state
it_IT: In attesa di approvazione

en: You cannot remove this status
it_IT: Non puoi rimuovere questo stato

en: You must set up at least the order life cycle before starting.
it_IT: Devi impostare almeno il ciclo di vita dell'ordine prima di iniziare.
